ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  כתיבת צוואה

  כתיבת צוואה הדדית

  צוואה היא כלי שניתן לאכיפה משפטית המסדיר את עזבונו של אדם לאחר מותו. צוואה בכתב יד, צוואת עד, צוואה בפני נוטריון וצוואה בעל פה הן ארבע צורות בהן ניתן לערוך את הצוואה, ובהתאם לחוק הירושה ינתן להן תוקף משפטי כל עוד כתיבת צוואה נעשתה כפי שצריך תוך הקפדה על כל הכללים הנדרשים עפ"י חוק. ניתן לכתוב את המסמך כמערכת הנחיות לאופן חלוקת העיזבון, עם הנחיות ספציפיות. אדם חופשי ליצור צוואות רבות ככל שיבחר, אבל, המסמך הישן מבוטל על ידי החדש. ההתייחסות בסופו של דבר היא אל הצוואה האחרונה. לכן, את הצוואה מומלץ לערוך בעזרתם של עורכי דין מקצועיים, כדי להימנע מטעויות נפוצות אשר יכולות להוביל לביטול הצוואה או להליכים משפטיים מורכבים בעקבותיה. משרד עורכי דין של סתיו כהן מתמחה בכתיבת צוואות הקבילות על פי דין.

  המשמעות של כתיבת צוואה

  כתיבת צוואה מומלצת בכל מקרה כדי למנוע מחלוקות וסכסוכים לגבי הירושה וגם כדי שיתאפשר לעורך הצוואה לחלק את רכושו כרצונו ולא על פי צו ירושה, אך הן גם נדרשות על פי חוק במצבים מסוימים, כמו אלה המפורטים להלן:

  • זוגות עם ילדים המעוניינים שבן הזוג שנותר בחיים יישאר בדירה לאחר מותו של אחד ההורים.
  • לזוג נולדו ילדים מנישואיהם הראשונים וכעת הם בנישואים שניים.
  • זוג ללא ילדים.
  • זוגות שהתגרשו ואינם מעוניינים לקחת חלק בירושה.
  • מי שנמצא במערכות יחסים מורכבות עם הילדים.
  • כאשר במשק בית דתי רוצים להבטיח שכל הילדים יקבלו חלק שווה בירושה ולא רק הבנים.

  איך מנסחים צוואה שעומדת בדרישות ומחייבת מבחינה משפטית?

  צוואה חייבת להיערך ע"י המוריש ולייצג באופן בלעדי את רצונותיו, ללא כל התערבות, לחץ או השפעה חיצונית. אם מדובר בהורה מבוגר מומלץ, אך לא חובה, להציג אישור רופא גריאטרי או פסיכיאטר שאותו אדם למרות גילו היה צלול בעת עריכת הצוואה וכל הכתוב בה הוא באישורו, זאת כאשר הצוואה אינה חתומה על ידי נוטריון. גם עדים, כמו עדי הצוואה ששוחחו עם המצווה ונוכחו לדעת שמדובר בכשיר, יכולים להעיד על כשירות המצווה. אם אתם רוצים להימנע מטעויות ובעיות בעת כתיבת הצוואה, עשו זאת מההתחלה באופן חוקי ונכון, צרו קשר עם עו"ד סתיו כהן המתמחה בדיני ירושות וצוואות, והיא תשמח לעמוד לשירותכם נושא רגיש זה.

  כתיבת צוואה הדדית

  הכנת צוואה

  עריכת צוואה היא נושא מורכב הן מבחינה רגשית והן מבחינה טכנית- משפטית. החוק מגדיר כללים ספציפיים הנוגעים לעריכת צוואה כדי שתהיה תקפה כמסמך משפטי. הכנת צוואה באופן עצמאי דורשת מצד המצווה להעמיק בדיני הירושה, לקרוא את ההנחיות ולהבין מה הם התנאים המוקדמים לעריכת צוואה הנחוצים למשימה מורכבת זו. כמן כן, חשוב לדעת את האיסורים החלים על כתיבת הצוואה והנוגעים לתוכנה ולהנחיותיה. לכן, ממש כמו עריכת הסכמים משפטיים אחרים הקשורים למשפחה- הסכם גירושין, הסכם ממון ועוד, גם צוואה מומלץ מאוד לערוך בליווי עורך דין מומחה לענייני משפחה בכלל ונושא ירושות וצוואות בפרט. משרד עורכי דין של סתיו כהן מתמחה בנושא ומלווה רבים הן בהכנת צוואות והן בטיפול בעניינים אחרים בנושא כמו ערעור על צוואה.

  הכנת צוואה באופן עצמאי

  צוואה מומלץ מאוד לעשות בכתב, אלא אם אין ברירה ואז היא נעשית בעל פה. הצוואה דורשת את חתימת הכותב ואת תאריך היצירה. אין חובה לנוכחות עדים אם ברצונכם לכתוב את הצוואה ביד, אך אם תבחרו להדפיס אותה, עליכם לאשר כי מדובר בצוואתכם בפני שני עדים, ועליהם לאשר כי נכחו בעת חתימה על הצוואה. אמנם אין חובה להגיש צוואה לרשם הליכי ירושה, אך טוב לשקול זאת בכובד ראש אם ערכתם את הצוואה בעצמכם.

  המוריש רשאי לציין בצוואתו את הנהנים מהצוואה וכן את התנאים לפיהם יחולק רכושו. צוואה לא יכולה להיחשב לגיטימית כשלעצמה עד למתן צו קיום צוואה. הצוואה נערכת על ידי בחירה באחד מארבעה פורמטים: ידנית, בעל פה, בכתב או מול רשות (שופט או נוטריון).

  המרכיבים הבסיסיים של צוואה

  מבנה הצוואה יכול להיות פורמלי, כאוטי או נטול סדר כרונולוגי. ניתן לכתוב אותה גם על פתק ואין בכך כדי למנוע את תקפות הצוואה. כל זאת בהנחה שהמסמך עומד בתנאים המוקדמים המפורטים בחוק הירושה לצוואה תקפה. עם זאת, עריכתה בצורה ברורה, מדויקת ומוקפדת תחסוך בירוקרטיה ועיכובים. הכנת צוואה בנוכחות עורך דין מומחה בתחום תסייע לנסח את הדברים בצורה ברורה ובהירה. הדבר חשוב כיוון שממסמך זה אמורים היורשים להבין במדויק את האופן בו רוצה המצווה לחלק את רכושו. מעבר לכך, ניסוח בשפה משפטית תוך שימת לב לפרטים קטנים בעזרתו של עורך הדין יהפוך את התהליך הלא קל גם ככה לפשוט יותר. משרד עורכי דין סתיו כהן מתמחה בדיני משפחה לרבות ירושות וצוואות ומלווה את המצווים בתהליך הכנת צוואה ובהמשך את בני משפחותיהם בקיומה ובכל נושא שעולה בעניין.

  ליצירת קשר

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
   שאלות ותשובות

   האם ניתן לשנות או לבטל הסכם גירושין וכיצד?

   חשוב להבין כי הסכם גירושין שנחתם בהסכמה ואושר על ידי בית משפט או בית דין הוא פסק דין . ההסכם מכיל בתוכו הסכמות ופשרות בין בני הזוג על רכוש, מזונות, משמורת ילדים וחלוקת זמני שהות.

   אם לאחר פרק זמן מסוים אחד הצדדים מעוניין בשינוי אחד או יותר מתנאי ההסכם , הרי שנדרשת הסכמת הצד השני ואז מה שצריך לעשות הוא לנסח את השינויים ולהביא שוב לאישור בית המשפט או בית הדין שאישר את ההסכם המקורי.

   בהעדר הסכמה  לא יהיה מנוס מפניה לערכאה הרלוונטית אולם עליכם לדעת כי בתי המשפט ככלל לא ימהרו לשנות או לבטל הסכם גירושין מתוקף היותו חוזה שנחתם בין הצדדים מתוך הסכמה ורצון חופשי.

   כאשר אנו מדברים על שינוי הסכם גירושין, קיים הבדל בין סעיפים הנוגעים לטובת הקטינים כגון מזונות ילדים או חלוקת זמני השהות, לבין סעיפים אחרים כגון חלוקת הרכוש. במקרה הראשון, בכל הקשור לטובת הילדים, ההסכם אינו אבסולוטי. כלומר, ניתן לפתוח אותו מחדש, על מנת לדאוג לרווחת הקטינים, אולם בנושא רכוש בקשה לשינוי ההסכם תתקבל רק לעיתים רחוקות מאוד על מנת לכבד את ההסכמה החוזית שהושגה בין בני הזוג.

   בכל מקרה על הצד המבקש את פתיחת ההסכם, להוכיח שינוי נסיבות מהותי, שלא היה ידוע בעת עריכת ההסכם וביטול הסכם גירושים  דורש הוכחות מוצקות לפגמים מהותיים בכריתת החוזה בין שני הצדדים או לחילופין שינוי נסיבות מאוד משמעותי אשר מצדיק את הביטול.

   כיצד גישור על ידי מגשר גירושין מוסמך יכול לעזור בעת גירושין?

   כאשר קימות מחלוקות בין הצדדים בעניינים השונים : אחזקת ילדים, מזונות, רכוש וכד', גישור גירושין יסייע לבני הזוג להגיע לעמק השווה ולחתום על הסכם גירושין בהסכמה. כך יוכלו לסיים את ההליך תוך זמן קצר וללא עלויות כספיות גבוהות.

   כדאי שהמגשר יהיה גם עו"ד מפני הוא למעשה "מתרגם" את הסכמות הצדדים לשפה משפטית ומונע סכסוכים ומחלוקות בעתיד.

   האם בני זוג יכולים לפנות לעורך דין משותף?

   בהחלט, במקרה שבו לבני הזוג אין מחלוקות משמעותיות ביניהם בנושאי הגירושין, הם יכולים לפנות אל עו"ד אחד ביחד אשר יערוך להם הסכם גירושין בהסכמה, דבר זה גם חסכוני יותר.

   כיצד מומלץ לבחור עורך דין גירושין?

   ישנם ארבעה פרמטרים מרכזיים בבחירת עורך דין גירושין –

   • מקצועיות ומומחיות משפטית בהליכי גירושין.
   • זמינות ואנושיות הנחוצים לטיפול בנושא כל כך מורכב ורגיש.
   • שכר טרחה הוגן
   • וכמובן כימיה אישית בינך לבין עורך הדין.
   להתגרש ללא עורך דין – האם זה אפשרי?

   זה אפשרי אך בהחלט לא מומלץ. גם במקרים שאין בין בני הזוג מחלוקות רבות בענייני הגירושין, חשוב מאוד לערוך הסכם גירושין מקיף ומסודר, באמצעות עורך דין, אשר יבטיח את זכויות הצדדים וימנע אפשרות של סכסוך בעתיד.

   שמעתי לא מעט את הביטוי מרוץ הסמכויות - מה זה?

   זה כינוי ל"תחרות" בין בית הדין הרבני מול בית משפט לענייני משפחה:

   כאשר לשתי הערכאות יש סמכות לדון בנושא יש  חשיבות למי מהן אנו פונים , כאשר חשוב להדגיש כי הגירושים עצמם יידונו רק בבית הדין הדתי . במצב של סמכות מקבילה קיימת השפעה על הליך הגירושין בין יהודים בכך שברגע שאחד מבני הזוג מחליט להתגרש, עליו להחליט על אסטרטגיה נכונה ומהר, היכן עדיף שיתנהל הליך הגירושין. אם ברצונו שההליך יתנהל בבית הדין הרבני, עליו לכרוך את ענייני המשמורת, חלוקת הרכוש והמזונות בתביעת הגירושים שמוגשת לבית הדין, אך אם בן/בת הזוג הקדים אותו והגיש/ה את התביעות למשמורת/ מזונות אישה/ מזונות ילדים/ חלוקת רכוש, לבית משפט לענייני משפחה, סוגיות אלו ידונו בבית המשפט אליו הוגשו.

   לפעמים תביעות זהות בערכאות שונות יובילו לתוצאה שונה לחלוטין, לכן היוועצו עם עו"ד לפני שאתם נוקטים צעד כלשהו .

   באיזה שלב צריך לפנות אל עורך דין גירושין?

   בשל מרוץ הסמכויות, הצד אשר פותח ראשון בהליך משפטי, זוכה במקרים רבים ליתרון טקטי. על כן, כדאי לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר על מנת לשמור על הזכויות בהליך הגירושין.

   מומלץ לדבר עם עורך דין לפני שאתם מתחילים לדבר עם הצד השני על גירושים. עורך דין גירושין מנוסה יכול להסביר את האפשרויות שלך ולספק ייעוץ משפטי מותאם אישית על סמך הנסיבות המשפחתיות והכלכליות הייחודיות שלך. עורך הדין יסביר לך למה לצפות בכל הנוגע לתזמון ולתוצאות פוטנציאליות ולספק טיפים ואסטרטגיות שיסייעו להבטיח שהתהליך יעבור בצורה חלקה ומהירה ככל האפשר.

   אם אחד הצדדים לא יהודי - איך הם מתגרשים ?

   חלק מן הזוגות בארץ הם בני דתות שונות: יהודייה שנישאה לנוצרי, מוסלמי הנשוי ליהודייה וכד'. כאשר זוג מעורב מבקש להתגרש, הם לא יוכלו לפנות לבתי הדין הדתיים וההליך המשפטי הרלוונטי עבורם הוא בקשה להתרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה.

   כיצד מחולק הרכוש בין בני הזוג בעת הגירושין?

   קיימים מספר מצבים:

   • א. אם הצדדים ערכו הסכם ממון, הרי שהסכם זה קובע את חלוקת הנכסים בעת גירושין וכך למעשה חסכו מחלוקות רבות  וזו הסיבה לכך שעריכת הסכם ממון היא צעד חשוב ומומלץ לכל זוג, על מנת למנוע סכסוך כלכלי בין בני הזוג. ב
   • ב. כאשר אין הסכם ממון יבוצע איזון משאבים בין הצדדים, כלומר, חלוקה שווה של כל הרכוש המשותף. ככלל, מדובר בנכסים אשר נצברו לאחר הנישואין בלבד, אבל לעיתים תיתכן מורכבות, מדוע? בשל חזקת השיתוף הקובעת כי גם נכסים שנרכשו (או התקבלו במתנה או בירושה) לפני הנישואין, יכולים להיחשב כרכוש משותף ולהיכלל בחלוקה.

   לכן חשוב להיוועץ בעו"ד בנושא זה כדי להבין את המצב הרכושי שלכם ולהגן על זכויותיכם בנכסים/ זכויות סוציאליות/ תוכניות חסכון/ הלוואות ועוד.

   כמה עולה להתגרש?

   העלות של הליכי תיק גירושין תלויה  בנסיבות העניין ומשתנה בהתאם , ניהול הליך שכולל תביעות רבות – גירושין, משמורת, מזונות, רכוש ועוד, היא האופציה היקרה ביותר בעוד  שבני הזוג שיפנו לעורך דין משותף, יוכלו לחסוך בעלויות שכר הטרחה. כמו כן, זוגות הפונים להליך של גישור גירושין ישלמו הרבה פחות עבור ישיבות הגישור, בהשוואה לבני זוג אשר ינהלו את ההליך בבית המשפט.

   אני שוקלת גירושין אך לא בטוחה, מה עלי לעשות?

   ראשית, כדאי לשקול פנייה לייעוץ זוגי על מנת לבדוק אפשרות לשיקום היחסים. אם זה לא רלוונטי עבור בני הזוג, מומלץ לבחור בדרך של גירושין בהסכמה: גיבוש הסכמות בין בני הזוג בענייני הגירושין, ללא מאבק משפטי ארוך ויקר.

   מהו השלב המתאים לפנות לעורך דין גירושין?

   ראשית, כדאי לקבל ייעוץ כבר ברגע שעולה מחשבה ממשית להתגרש. זאת על מנת לקבל את כל המידע הרלוונטי ועמו, החלטה מושכלת מה נכון לנו לעשות. נדגיש, כי אם אין המדובר בגירושין ידידותיים הנעשים בהסכמה כנה של בני הזוג, חשוב לפנות לעורך דין באופן דיסקרטי ולא לשתף את הצד השני.

    

   מצב נוסף שבו כדאי לקבל ייעוץ משפטי ראשוני, היא כאשר אתם רואים שינוי מדאיג בהתנהגותו של הצד השני, לדוגמא אם הוא נהיה לפתע מאוד חשאי ושומר על פרטיותו, נעלם מן הבית לשעות רבות, שינוי בהתנהלותו הכלכלית וכדומה.

   כל אלו צריכים להדליק נורה כי ייתכן ובן או בת הזוג נערכים לגירושין והחלו בפעולות אשר יכולות לפגוע בזכויותיך. לכן, גם במצב זה חשוב מאוד לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין המתמחה בהליכי גירושין, שעורך הדין יסביר לך את זכויותיך וידריך אותך כיצד לנהוג באותה סיטואציה.

   איך לבחור עורך דין משפחה?

   בחירת עורך דין לענייני משפחה יכולה להיות משימה לא פשוטה, אך זוהי החלטה חשובה שיכולה להשפיע משמעותית על תוצאות התיק שלכם.

   להלן כמה צעדים שתוכל לנקוט כדי לעזור לך לבחור את עורך הדין המתאים עבורך:

   • התחשב בצרכים שלך: שקול איזה סוג של שירותים משפטיים אתה צריך ומה המטרות שלך עבור המקרה שלך. זה יעזור לך לצמצם את החיפוש לעורכי דין שמתמחים בסוג התיק שיש לך.
   • חקרו עורכי דין פוטנציאליים: חפשו עורכי דין לענייני משפחה באזורכם ובדקו את הכישורים והניסיון שלהם. אתה יכול לחפש את האישורים שלהם באתרים שלהם או במדריכים משפטיים. אתה יכול גם לבקש הפניות מחברים ובני משפחה, או מלשכת עורכי הדין המקומית שלך.
   • קבע מועד ייעוץ: לאחר שזיהית עורכי דין פוטנציאליים, קבע עימם ייעוץ כדי לדון במקרה שלך ולקבוע אם הם מתאימים לך. רוב עורכי הדין מציעים ייעוץ ראשוני חינם.
   • שאל שאלות: במהלך הייעוץ, שאל את עורך הדין על ניסיונו בטיפול בתיקים דומים לשלך, גישתו לפתרון סכסוכים, זמינותם וסגנון התקשורת שלהם, ושכר הטרחה ונוהלי החיוב שלהם.

   על ידי נקיטת צעדים אלה, תוכל למצוא עורך דין לענייני משפחה בעל ידע, ניסיון, המתאים לצרכים שלך.

   איך לבחור עורך דין גירושין?

   בבואך לחפש עורך דין פוטנציאלי, קבע פגישת ייעוץ כדי לדון במקרה שלך ולשאול כל שאלה שיש לך. במהלך הייעוץ תוכלו גם לקבל תחושה של סגנון התקשורת של עורך הדין והאם אתם מרגישים בנוח לעבוד איתו. חשוב לציין שעורכי דין גירושין עלולים להיות יקרים, ולכן מומלץ לשאול על שכר הטרחה ונוהלי החיוב שלהם מראש. עורכי דין מסוימים עשויים לגבות תשלום קבוע עבור השירותים שלהם, בעוד שאחרים עשויים לגבות תעריף שעתי.

   בנוסף, עורכי דין מסוימים עשויים לדרוש שכר טרחה מראש, שהוא פיקדון כדי להבטיח את השירותים שלהם. זכרו כי עורך דין גירושין נמצא שם כדי לעזור לכם לעבור תקופה קשה, עורכת דין מתאימה יכולה להוות גורם מכריע בתוצאות התיק ובניהולו.

   קידום עורכי דין קידום עורכי דין